Sinema Dünyasının Gözü İzmir’de: Turan Film Festivali Başlıyor!

Uluslararası Turan Film Festivali; Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek. Türk dünyası sinemasını bir araya getiren, kültürel bağları güçlendiren ve sinema sanatını teşvik eden önemli bir etkinlik olan festival, 2-3 Mayıs tarihlerinde İzmir’de sinema tutkunlarını buluşturacak.

         Festival kapsamında Türk dünyası sinemasının en güncel ve seçkin örnekleri izleyicilerle buluşacak. Yarışma ve gösterim bölümlerinin yanı sıra atölye çalışmaları, panel ve söyleşiler gibi etkinliklerle sinemaseverler, yapımcılar, yönetmenler ve sanatçılar bir araya gelecek, deneyimlerini paylaşacak ve sinema sanatına dair yeni ufuklar keşfedecekler.

Festivalle ilgili bilgiler veren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Festival kapsamında uluslararası film yarışması, söyleşiler, fotoğraf sergileri, gösterim seçkisi, resim sergisi, konserler ve dans gösterisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Festivale 77 ülkeden bin 55 başvuru yapıldı. Türkiye’den 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 film katılım gösterdi. Yapılan tüm başvurular, alanlarında duayen jüri üyelerinden oluşan seçili kurullar tarafından incelendikten sonra dereceye girenler belirlendi. Dereceye giren eserlerin yanı sıra 13 özel kategoride de ödüller verilecek” dedi.

Festivale EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra; TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Tasnif ve Araştırma Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Şahin, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Şube Müdürü Metin Elbeyoğlu,  Milli Saraylar Daire Başkanı Dr. Yasin Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, Azerbaycan Sığınmacılar ve Mülteciler Bakan Müşaviri Nesimi Nerimanov, Azerbaycan Sinema Genel Müdürü Orxan Fikretoğlu, TÜRKSOY Sinema Komisyon Başkanı Salim Ezer, TÜRKSOY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ülke Temsilcisi Güler Fedai, Hoçaz Film Genel Müdürü Amil Mamibeyli, Yönetmen Derviş Zaim ile Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit ve Sanatçı Sinan Akçıl katılacak.

Etkinliğin ilk gününde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonunda açılış töreni, kısa film seçkisi ve film gösterimi yapılacak. İkinci günde ise yine İletişim Fakültesinde kısa film seçkileri olacak. Etkinliğin ödül töreni 3 Mayıs Cuma günü Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) saat 19.00’da yapılacak.

Ege Üniversitesinin başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Uluslararası Turan Film Festivali” ismi ile patent altına alınan festival, “Kızılelma” teması ile gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir