Ahmet Hakan: Baykar’ı hedefe koyanların alayının temel hastalığı Erdoğan nefretidir, başka bir şey değil

Gazze’ye saldıran İsrail’e ‘jet yakıtı’ satıldığı iddiaları üzerine başlayan tartışma sürerken Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Baykar arasında süren tartışmaya ilişkin olarak, “Baykar’ı hedefe koyanların alayının temel hastalığı Erdoğan nefretidir, başka bir şey değil.” görüşünü aktardı. 

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu karşı karşıya getiren tartışma, Evren Barış Yavuz’un Bayraktar’ın da bulunduğu bir fotoğrafı “Jet yakıtı satmışlar” ifadesini kullanarak paylaşmasıyla başladı. İddiaları reddeden Bayraktar, Yavuz’un İmamoğlu’nun iletişim kampanyalarını yöneten ekipte yer aldığını öne sürdü. Bayraktar oldukça sert ifadeler kullandığı yazılı açıklamasında “Bu PKK’lıları besleyen Ekrem İmamoğlu’na sesleniyorum: Tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak. Yalandan başka söyleyecek lafın varsa, mertçe yüzümüze söyle de cevabını verelim” ifadesini kullandı.

Bu paylaşımlar üzerine İBB’nin resmi hesabından Bayraktar’a yanıt verildi. Açıklamada, Bayraktar’ın ‘İmamoğlu’na yönelik yalan ve iftiralarda bulunduğu’ savunularak hukuki süreç başlatılacağı kaydedildi. Bayraktar LinkedIn hesabından yayımladığı yeni açıklamasında hep şirketinin tarihinden hem Gazze’ye yardımlarından hem de devletten destek alıp almadığına dair iddialara yanıt vererek, “Hayatımız boyunca kimseden iltimas, torpil görmedik.” diye yanıt verdi

Ahmet Hakan konuyla ilgili olarak şu satırları yazdı: 

Baykar’a ikide bir şöyle diyenler çıkıyor: Erdoğan’a yakın olmasaydınız bu kadar para kazanır mıydınız?”

Baykar’ın durumuna şöyle bir bakalım; imzaladıkları sözleşmelerin yüzde 97.5’u ihracat kaynaklı, gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde etti,- başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynaklarıyla yürüttü.

O zaman soralım; hani nerede Erdoğan’ın yakınlığı? Şunu net biçimde söyleyebilirim: Eğer Baykar’ın Erdoğan’a yakınlığı olmasaydı… Baykar’ı hedefe koyanların alayı, şu anda Baykar övgüsü yapıyor olurdu. Baykar’ı hedefe koyanların alayının temel hastalığı Erdoğan nefretidir, başka bir şey değil.”

Ne olmuştu?

Ticaret Bakanlığı, 54 ürün gurubunda İsrail’e ticaret kısıtlaması getirdi. Bu ürünler arasında ‘Uçak Benzini-Jet Yakıtı’nın da yer alması bir dizi tartışmayı da beraberinde getirdi. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “sosyal medyada Baykar ve yöneticileri aleyhine alçakça ve şerefsizce uçak yakıtı konusunda bir iftira kampanyası yürütüldüğü” doğrultusunda bir paylaşım yaptı.

Bayraktar, “Baykar, Türkiye’den Gazze’ye en büyük insani yardımı gerçekleştirmiş bir firmadır. Firmamızın tek faaliyet alanı insansız hava aracı sistemleridir. Bu iftirayı yayanları mahkemeye verip takipçisi olacağım. Oluşacak tazminatlar da yine Gazze’ye yardım olarak aktarılacaktır” diye yazdı.

Haluk Bayraktar, söz konusu iddiayı bir İBB çalışanının ortaya attığını söyleyerek İmamoğlu’na şöyle seslendi:

“Bizim için nefsin izzeti yoktur yaptığın işin izzeti vardır. Attığınız iftiralar bizde bir toz zerresi kadar iz bırakmaz. Milletimiz de, Gazzeliler de bizim duruşumuzu iyi bilir. İsrail’e jet yakıtı sattığımız iftirasını atan alçak kim diye baktım. Gördüm ki İBB Başkanının iletişim kampanyalarını yöneten strateji ekibinde yer alıyormuş. “Alevilerin de pkk’sı olmalı” diye yazılar yazıyor, dhkp-c güzellemesi yapıyormuş. Bu pkk’lıları besleyen Ekrem İmamoğlu’na sesleniyorum: Tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak. Yalandan başka söyleyecek lafın varsa, mertçe yüzümüze söyle de cevabını verelim.”

 

TIKLAYIN – İsrail’e ihracat kısıtlaması listesinde o madde tartışma yaratmıştı: İletişim Başkanlığı’ndan “İsrail’e jet yakıtı” açıklaması

TIKLAYIN – Haluk Bayraktar’dan Ekrem İmamoğlu’na: Tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir